TUESDAY PREP SPORTS ROUNDUP: WWG earns sweep over Adrian/Ellsworth – Marshall Independent

WESTBROOK — The Westbrook-Walnut Grove volleyball team defeated Adrian/Ellsworth 3-0 (25-18, 25-15, 25-22) on Tuesday.

Natalie Wahl led WWG with 11 kills while Abby Wiggins added five. Kelsey DeSmith led in digs with 31 while Addeson Jenniges led in set assists with 17.

WWG (7-7) will face HLO/Fulda on the road today at 7:15 p.m.

WWG 3, A/E 0

A/E 18 15 22

WWG 25 25 25

Kills: WWG (Wahl 11; Wiggins 5).

Digs: WWG (DeSmith 31).

Set Assists: WWG (Jenniges 17).

Serving (aces): WWG (Christians 24-25 (3); Jenniges 16-16).

TMB 3, KMS 0

TRACY — The Tracy-Milroy-Balaton volleyball team defeated Kerkhoven-Murdock-Sunburg 3-0 (25-15, 25-13, 25-9) on Tuesday.

Camille Dolan led TMB with nine kills while Sheridan Ludeman added seven. Margaret Dolan led in digs with 11 while Kiarra Danielson added 10 and Maddi Langerock led in set assists with 23.

TMB (7-5) will face LQPV on the road today at 7:15 p.m.

TMB 3, KMS 0

KMS 15 13 9

TMB 25 25 25

Kills: TMB (C. Dolan 9; Ludeman 7; Hensch 6).

Digs: TMB (M. Dolan 11; Danielson 10).

Set Assists: TMB (Langerock 23).

Serving (aces): TMB (Danielson 20-20 (4); Hensch 16-16 (4)).

YME 3, LQPV 1

GRANITE FALLS — The Yellow Medicine East volleyball team defeated Lac qui Parle Valley 3-1 (25-14, 24-26, 25-23, 25-16) on Tuesday.

Ruby Bones led YME with 20 kills while Yansi Flores added 18 and Hannah Stark had nine. Flores, Lexi Smith and Kiara Sakry led in digs with 20 each while Aria Peters added 12 and Peters led in set assists with 57.

YME (6-7) will face MACCRAY on the road today at 7:15 p.m.

YME 3, LQPV 1

LQPV 14 26 23 16

YME 25 24 25 25

Kills: YME (Bones 20; Flores 18; Stark 9).

Digs: YME (Flores, Smith, Sakry 20; Peters 12).

Set Assists: YME (Peters 57).

Serving (aces): YME (Bones 12-13 (3); Smith 20-20 (3); Stark 13-13 (2)).

Minneota 3,

CMCS 0

MINNEOTA — The No. 2-ranked Minneota volleyball team defeated Central Minnesota Christian 3-0 (25-17, 25-16, 25-15) on Tuesday.

Natalee Rolbiecki led Minneota with 15 kills while Abby Frie added eight. McKenzie Tolk led in digs with 18 while Lyzah Sussner added nine and McKenna Yost led in set assists with 23 while Ireland Stassen added 14.

Minneota (10-2) will face Dawson-Boyd on the road today at 7:15 p.m.

Minneota 3, CMCS 0

CMCS 17 16 15

Minneota 25 25 25

Kills: Minneota (Rolbiecki 15; Frie 8; Stassen 6).

Digs: Minneota (Tolk 18; Sussner 9; Yost, Rolbiecki 7).

Set Assists: Minneota (Yost 23; Stassen 14).

Serving (aces): Minneota (Sussner 16-16 (1); Rolbiecki 12-12; Johnson 12-12 (1); Tolk 11-12 (1)).

Canby 3,

MACCRAY 1

CANBY — The No. 3-ranked Canby volleyball team defeated MACCRAY 3-1 (25-15, 25-17, 20-25, 25-16) on Tuesday.

Gabby Harding led Canby with 14 kills while Maya Wente added 12. Kyla Rangaard led in digs with 18 while Rachel Harding added 15 and Paige Nelson led in set assists with 22 while Rachel Harding added 14.

Canby (10-2) will face RCW on the road today at 7:15 p.m.

Canby 3, MACCRAY 1

MACCRAY 15 17 25 16

Canby 25 25 20 25

Kills: Canby (G. Harding 14; Wente 12).

Digs: Canby (Rangaard 18; R. Harding 15).

Set Assists: Canby (Nelson 22; R. Harding 14).

Serving (aces): Canby (Rangaard 24-24 (3); R. Harding 12-12 (2); Nelson 13-13 (2)).

HLO/Fulda 3,

MCC 0

FULDA — The Murray County Central volleyball team fell to Heron Lake-Okabena/Fulda 3-0 (25-14, 25-21, 25-16) on Tuesday.

Emily Rohrer led MCC with nine kills. Kiana Felber led in digs with 15 while Zoey Iverson and Camdyn Kluis each added eight and Kate Slettum led in set assists with 20.

MCC (1-5) will face MLA/Comfrey at home today at 7:15 p.m.

HLO/Fulda 3, MCC 0

HLO/Fulda 25 25 25

MCC 14 21 16

Kills: MCC (Rohrer 9).

Digs: MCC (Felber 15; Iverson, Kluis 8).

Set Assists: MCC (Slettum 20).

RCW 3,

Lakeview 0

COTTONWOOD — The Lakeview volleyball team fell to Renville County West 3-0 (25-23, 25-8, 25-21) on Tuesday.

Erin Meyer led Lakeview with 10 kills while Olivia Hinz added four. Meyer and Korysa Herrick also led in digs with seven each while Grace Rausch led in set assists with 16.

Lakeview (4-10) will face CMCS on the road today at 7:15 p.m.

RCW 3, Lakeview 0

RCW 25 25 25

Lakeview 23 8 21

Kills: Lakeview (Meyer 10; O. Hinz 4).

Digs: Lakeview (Meyer, Herrick 7).

Set Assists: Lakeview (Rausch 16).

Serving (aces): Lakeview (Gniffke 17-17 (3)).

RTR 3, DB 0

TYLER — The Russell-Tyler-Ruthton volleyball team defeated Dawson-Boyd 3-0 (25-12, 25-17, 25-17) on Tuesday.

Abby Carr and Ella Hesse led RTR with 10 kills each while Hesse led in digs with 12 while Gabi Borresen and Tatum Borresen each had 10. Gabi Borresen also led in set assists with 26.

Kate Dahl led DB with 10 kills while Reese Johnson added five and Ayiana Hastad had four. Dahl also led in digs with 11 while Alivia Haas added nine and Chelsie Husby led in set assists with 21.

RTR (7-4) will face Kerkhoven-Murdock-Sunburg on the road today at 7:15 p.m. while DB (2-7) will face Minneota at home today at 7:15 p.m.

RTR 3, DB 0

DB 12 17 17

RTR 25 25 25

Kills: RTR (Carr, Hesse 10); DB (Dahl 10; Johnson 5; Hastad 4).

Digs: RTR (Hesse 12; G. Borresen, T. Borresen 10); DB (Dahl 11; Haas 9).

Set Assists: RTR (G. Borresen 26); DB (Husby 21).

Cedar Mountain 3, Wabasso 2

WABASSO — The Wabasso volleyball team fell to Cedar Mountain 3-2 (21-25, 25-23, 25-21, 20-25, 9-15) on Tuesday.

Alivia Olson led Wabasso with 12 kills while Avery Carlson added 11 and Ashlyn Daub had nine. Audrey Johnson led in digs with 20 while Carlson added 16 and Kelsey Frank led in set assists with 43.

Wabasso (4-11) will face Buffalo Lake-Hector-Stewart at home today at 7:15 p.m.

Cedar Mountain 3, Wabasso 2

Cedar Mountain 25 23 21 25 15

Wabasso 21 25 25 20 9

Kills: Wabasso (Olson 12; Carlson 11; Daub 9).

Digs: Wabasso (Johnson 20; Carlson 16).

Set Assists: Wabasso (Frank 43).

Serving (aces): Wabasso (Fischer 4; Johnson, Frank 3).

Cross country

LQPV/DB Invite

MADISON — Multiple area cross country teams competed at the Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd meet on Tuesday. On the boys side, Canby/Minneota took first with a team score of 43 while LQPV/DB took third (81) and Murray County Central took sixth (133). Lakeview, Russell-Tyler-Ruthton and Yellow Medicine East all recorded incomplete team scores. On the girls side, MCC took first with a team score of 45, followed by Canby/Minneota in second (74), LQPV/DB in sixth (146) and RTR in eighth (240). Lakeview and YME recorded incomplete team scores.

Boys

For Canby/Minneota, Kolton Duis took second with a time of 16:54.95 while Zach Ourada took third with a time of 16:56.04, Blake Stoks took seventh with a time of 17:22.57 and Blake Giese took 15th with a time of 18:25.08. Tristan Bierschenk took 18th with a time of 18:29.78 while Colton Ruether took 23rd with a time of 18:46.60 and Caleb Danielson took 50th with a time of 20:17.90 to round out their times.

For LQPV/DB, Payton Sterud took fifth with a time of 17:15.02 while Kaiden Allpress took sixth with a time of 17:21.67, Eli Hegland took 13th with a time of 18:10.40, Tygan Allpress took 29th with a time of 19:08.70 and Kade Solem took 32nd with a time of 19:15.44. Gavin Stulz took 39th with a time of 19:37.23 while Justin Perkins took 53rd with a time of 20:32.92 to round out their times.

For MCC, Evan Baumgardner took ninth with a time of 17:25.16 while Caleb Appel took 26th with a time of 19:01.31, Silas Stapek took 27th with a time of 19:03.38, Caleb Ethridge took 37th with a time of 19:29.21 and Tanner Graphenteen took 40th with a time of 19:38.39. John Olsem took 46th with a time of 20:07.02 and Rylan Engelkes took 58th with a time of 20:53.80 to round out their times.

For Lakeview, Ethan Schwankl took 12th with a time of 18:02.68 while Cole Arends took 55th with a time of 20:40.07 and Cole Remiger took 57th with a time of 20:49.77 to round out their times.

For RTR, Colton Appel took 30th with a time of 19:09.30 while Logan Roelofs took 52nd with a time of 20:32.51 and Emmett Petersen took 68th with a time of 25:32.18 to round out their times.

For YME, Ean Clarke was the lone competitor, taking 59th with a time of 20:56.

Girls

For MCC, Amanda Overgaauw took first with a time of 17:57.82 while Ashley Overgaauw took third with a time of 19:37.27, Brylei Schreier took seventh with a time of 20:49.85, Quinti Parra-Mendez took 18th with a time of 22:16.44, Ella Stapek took 19th with a time of 22:17.36, Megan Bakke took 25th with a time of 23:02.28 and Lindsey Hause took 32nd with a time of 23:37.81 to round out their times.

For Canby/Minneota, Grace Drietz took second with a time of 19:32.31 while Braelyn Merritt took fourth with a time of 20:21.71, Claire Stoks took fifth with a time of 20:29.02, Hannah Vlaminck took 29th with a time of 23:26.99, Hannah Fadness took 38th with a time of 24:28.84 and Lillie Wollum took 46th with a time of 25:35.06 to round out their times.

For LQPV/DB, Taylor Shelstad took 16th with a time of 22:00.91 while Anika Fernholz took 27th with a time of 23:13.90, Mya Conroy took 28th with a time of 23:16.29. Reese Ochsendorf took 37th with a time of 24:14.68 while Kendall Johnson took 47th with a time of 25:48.65, Chloe Gloege took 49th with a time of 25:55.76, Makiah Pust took 55th with a time of 27:01.41 and Grace Vacek took 58th with a time of 27:43.69 to round out their times.

For RTR, Autumn LeBrune took 44th with a time of 25:11.25 while Clara Pagel took 48th with a time of 25:54.03, Summer LaBrune took 50th with a time of 25:58.42, Katelyn Cowell took 61st with a time of 28:32.38, Sara Dwire took 62nd with a time of 29:31.41 and Maryann Pagel took 65th with a time of 31:35.22 to round out their times.

For Lakeview, Faith Louwagie took 53rd with a time of 27:00.57 while Savanna Louwagie took 54th with a time of 27:00.97 to round out their times.

For YME, Anjali Pullan took 30th with a time of 23:33.82 while Sanjana Pullan took 31st with a time of 23:34.28, Violet Anderson took 59th with a time of 27:51.92 and Izabella Anderson took 60th with a time of 28:23.81 to round out their times.

Today’s breaking news and more in your inbox

Source Link