November 14 area sports schedule – The Times Telegram

MEN’S BASKETBALL

Corning Community College at Mohawk Valley Community College, 2 p.m.

Finger Lakes Community College at Herkimer College, 2 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Corning Community College at Mohawk Valley Community College, noon

Finger Lakes Community College at Herkimer College, noon

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Section II Class C final (rescheduled from November 13): Ravena-Coeymans-Selkirk vs. Gloversville at Albany-Christian Brothers Academy, 4 p.m.

FIELD HOCKEY

NYSPHSAA Class B final: Section VIII Garden City vs. Section II Burnt Hills-Ballston Lake at Centereach High School, 10 a.m.

NYSPHSAA Class C final: Section IV Whitney Point vs. Section II Hoosick Falls at Centereach High School, 12:30 p.m.

NYSPHSAA Class A final: Section V Northport vs. Section II Shenendehowa at Centereach High School, 3 p.m.

AMERICAN HOCKEY LEAGUE

Utica Comets at Belleville Senators, 3 p.m.

BOYS’ SOCCER

NYSPHSAA Class B final: Section III Skaneateles vs. Section V Haverling at Faller Field (turf), Middletown, 8:30 a.m. (time change)

NYSPHSAA Class AA final: Section VIII West Islip vs. Section V Hilton at Faller Field (turf), Middletown, 10:45 a.m. (time and field change)

NYSPHSAA Class C final: Section I Alexander Hamilton vs. Section II Maple Hill at Faller Field (turf), Middletown, 1 p.m. (time change)

NYSPHSAA Class A final: Section I Somers vs. Section XI Amityville at Faller Field (turf), Middletown, 3:15 p.m. (time and field change)

NYSPHSAA Class D final: Section IX The Mount Academy vs. Section V Fillmore at Faller Field (turf), Middletown, 5:30 p.m. (time change)

GIRLS’ SOCCER

NYSPHSAA Class B final: Section I Bronxville vs. Section VI Lewiston-Porter at SUNY-Cortland (white), 10 a.m.

NYSPHSAA Class C final: Section VIII Carle Place vs. Section VII Au Sable Valley at SUNY-Cortland (red), 10:30 a.m.

NYSPHSAA Class D final: Section III Poland vs. Section IX The Mount Academy at SUNY-Cortland (white), 12:30 p.m.

NYSPHSAA Class AA final: Section II Shenendehowa vs. Section VIII Massapequa at SUNY-Cortland (red), 1:15 p.m.

NYSPHSAA Class A final: Section III New Hartford vs. Section VIII Rockville Centre-South Side at SUNY-Cortland (white), 3 p.m.

MEN’S SOCCER

NJCAA Division III championship match: Dallas College-Richland at Herkimer College, 1 p.m.

WOMEN’S SOCCER

NJCAA Division III championship match: Delta College vs. Dallas College-Brookhaven at Genesee Community College, 1 p.m.

NCAA Division III tournament: SUNY-Geneseo at University of Scranton, 3 p.m.

Schedule updated November 13 —

Source Link