Mohawk Valley Sports Awards | News | oneidadispatch.com – Oneida Dispatch

After an uncanny and longspun year of ambiguity, the high school sports season has wrapped. Not knowing what the future would hold, these student-athletes recovered and thrived in such arduous circumstances. 

And after a long year, athletes across the area were honored in The Mohawk Valley High School Sports Awards. 

This is a multi-month student-athlete recognition program that culminates in a year-end award show. Honorees are selected through statistical analysis, game coverage, and coach/athletic director feedback. Due to COVID-19 safety precautions for students and guest speakers, the event was converted to an on-demand broadcast show for 2021.

It is time to meet those all-stars. 

Courage Award – Gabby Sylstra

Team of the Year – Holland Patent Field Hockey

Coach of the Year – Renee Morrison, Holland Patent

Swimming and Diving

Finalists

Aiden Hicks, Oneida

Andrew Hicks, Oneida

Winner – Jacob Lester, New Hartford

Girls Golf

Finalists

Evie Denton, RFA

Laney Falkenmeyer, VVS

Winner – Kamryn Yerman, Notre-Dame

Boys Golf

Finalists

Caleb Decker, VVS

Cam Jenkins, New Hartford

Winner – Gabe Williams, Waterville

Girls Volleyball

Finalists

Ku Ku, New Hartford 

LeAnne Lowery, VVS

Winner – Madelyn McCormack, Remsen

Boys Volleyball

Finalists

Tesfaye Hatch, Oneida 

Joe DiNigro, Mount Markham

Winner – Evan Kirkpatrick, VVS

Girls Tennis

Finalists

Emily Lyga, Notre Dame

Mei Cassidy-Heekin, Clinton

Winner – Grace LaFountain, New Hartford

Boys Tennis

Finalists

David Fenner, New Hartford 

Will Weldon, Cooperstown

Winner – Aidan Hicks, Oneida

Girls Cross-Country

Finalists

Lizzy Lucason, Camden 

Paris Welker, Oriskany

Winner – Emily Toth-Ratazzi, Rome Free Academy

Boys Cross-Country

Finalists

Jack Gibson, CVA 

Victor Lee, New York Mills

Winner – Nathaniel Sletten, RFA

Gymnastics

Finalists

Kiara Khiamdavanh, Whitesboro

Sienna Zuccaro, New Hartford

Winner – Miranda Smith, New Hartford

Girls Bowling

Finalists

Sadie Falcone, Rome Free Academy

Maryssa Parker, Camden

Winner – Jenavieve Lyon, West Canada Valley

Boys Bowling

Finalists

Keshawn Clark, Rome Free Academy 

Ray Cyr, New Hartford

Winner – Zachary Flint, New York Mills

Girls Track and Field

Finalists

Finley Davignon, Clinton 

Laura Suppa, Canastota

Winner – Emily Toth-Ratazzi, Rome Free Academy

Boys Track and Field

Finalists

Rico Lucio, Clinton 

Nathaniel Sletten, RFA

Winner – Louis Pinto, Clinton

Ice Hockey 

Finalists

Mia Lopata, Clinton 

Jimmy Kraeger, Whitesboro

Winner – Isaiah Nebush, Rome Free Academy

Field Hockey

Finalists

Mackenzie Mix, Camden 

Gianna Trunfio, Clinton

Winner – Hanna Corrigan, Holland Patent

Girls Soccer

Rory Richard, Holland Patent

Finalists

Anna Rayhill, New Hartford 

Lexi Bates, Poland

Winner Kade Ozog, Poland

Boys Soccer

Finalists

Adin Day, Central Valley Academy

Jake Pawlika, Vernon-Verona-Sherrill

Winner – Kade Ozog, Poland

Football

Defense

Finalists

Shawn Capes, Mount Markham 

Paul Vitagliano, New Hartford

Winner – Bryce Palmer, VVS

Offense

Finalists

Bryce Dare, Holland Patent 

Aiden Fabbio, Westmoreland/Oriskany

Winner – Jeff Cubino, Whitesboro

Wrestling

Finalists

Marek Bush, Central Valley Academy 

Mason Bush, Central Valley Academy

Winner – Jacob Null, Dolgeville

Girls Lacrosse

Finalists

Jace Hunzinger, Rome Free Academy 

Grace Stuhlman, Whitesboro

Winner – Mary Fiorentino, New Hartford

Boys Lacrosse

Finalists

Anthony Campola, New Hartford 

Noah Hammon, Rome Free Academy

Winner – Caden Kramer, New Hartford

Softball

Finalists

Brooke Musch, Camden

Taylor Koenig, Holland Patent

Winner – Kaylin Curro, Oneida

Baseball

Finalists

Aidan Maxwell, West Canada Valley 

Colin Skermont, Whitesboro

Winner – Chris Ubner, Cooperstown

Girls Basketball

Finalists

Sydney Lusher, Oneida 

Hayleigh Gates, Mount Markham

Winner – Kaia Henderson, New Hartford

Boys Basketball

Finalists

Zach Philipkoski, New Hartford 

Ryan Rutledge, Hamilton

Winner – John Kennedy, Cooperstown

Mohawk Valley Male Athlete of the Year

Nathaniel Sletten 

Mohawk Valley Female Athlete of the Year

Rory Richard

Source Link